piątek, 23 listopada 2007

Projekty domów, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Przy wyborze projektu domu najchętniej kierowalibyśmy się tylko naszym gustem i potrzebami. Niestety, w związku z ograniczonymi, w większości przypadków, środkami finansowymi należy starannie zdefiniować swoje oczekiwania, zestawić je z posiadanymi środkami i wypracować rozsądny kompromis.


Zanim zdecydujemy się na wybór projektu powinniśmy zorientować się w wymaganiach architektonicznych (miejscowe warunki zabudowy i zagospodarowania terenu) ustalonych dla danego terenu.

Znacznie tańsze od projektów indywidualnych są projekty typowe czyli powtarzalne. Cena kompletu 3 egzemplarzy waha się w granicach 1000-1500 zł. Ale decydujmy się na taki projekt jedynie wtedy, gdy idealnie pasuje do działki oraz nie zakładamy zmian w trakcie realizacji w stosunku do projektu.

Dokonywanie zmian w projekcie, zanim rozpocznie się budowa, jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Należy jednak uważać, żeby „nie stworzyć" całkiem nowego projektu. Jeśli przewidujemy dużą skalę zmian w gotowym projekcie to lepiej zlecić jest architektowi wykonanie go na indywidualne zamówienie (cena 4000- 8000zł). Taki dom będzie wielkością, funkcją i formą bardziej zbliżony do domu naszych marzeń, niż tani ale przypadkowy projekt typowy. Przemyślane rozwiązania na etapie projektu mogą spowodować spore oszczędności kosztów budowy. Trzeba bowiem brać pod uwagę nie tylko koszty jego budowy, ale także późniejszej eksploatacji. Oszczędności można uzyskać wybierając możliwie prostą, zwartą bryłę, doskonałe ocieplenie i nowoczesne instalacje. Jeśli chodzi o wnętrze, to dobrze jest wybrać projekt pozostawiający trochę wolnej, nie do końca zaaranżowanej przestrzeni. Pozwoli to w przyszłości wykorzystać dodatkową powierzchnię w zależności od aktualnych, zmieniających się potrzeb.

Popularnym rozwiązaniem jest otwarta kuchnia, trzeba jednak mieć świadomość, że musi być jednolita stylistycznie z pokojem i utrzymywana w większym ładzie i porządku. Zbyt małe powierzchnie holu, przedsionka i korytarzy mogą sprawić, ze w dużym metrażowo domu poczujemy się za ciasno. Wygodne przejścia np. z garażu przez pomieszczenie gospodarcze, dodatkowe wejście z holu do kuchni czy dodatkowe wyjście z holu do ogrodu na pewno ułatwią codzienne krzątanie się po domu, nawet po tym niedużym.

Przy rozmieszczaniu pomieszczeń istnieje zasada, by te mieszkalne i sypialne sytuować od ogrodu i po stronie nasłonecznionej, zaś pomieszczenia gospodarcze - od ulicy. Należy zdawać sobie sprawę, że orientacja domu według stron świata decyduje o nasłonecznieniu jednych i zacienieniu innych jego części.

W przypadku domów z poddaszem umieszcza się na nich często sypialnie i łazienkę. Stwarza to klarowny podział na część dzienną i część nocną.

Wybór projektu wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, warto jednak drobiazgowo zastanowić się nad wszystkimi rozwiązaniami, by w miarę możliwości uczynić dom jak najbardziej komfortowym i funkcjonalnym.


Zródło: budnet.pl

Brak komentarzy: