Stoicie Państwo przed wcale niełatwym wyborem. Jaki dom zbudować? Zazwyczaj towarzyszą tej decyzji silne emocje, ścierają się różne poglądy i opcje, jak w tym ogromie informacji nie dać się podejść oczom, pragnieniom i wyobraźni. Jak projekt zderzy się z rzeczywistością w trakcie budowy. Jak zamieszkać w domu razem ze swoimi marzeniami?
Zacznijmy od poszukania „genius loci”, ducha miejsca. Miejsca gdzie poczujemy się tak jakbyśmy tu wyrośli, miejsca które nawet pachnie znajomo, wspomnieniami. Jak się tu odnajdę po 20 latach. Przecież wtedy dzieci będą właśnie wchodzić w samodzielne życie. Sami staniemy się dziadkami. Musimy poczuć, że tu życie może zatoczyć swoje koło. Wyobraźcie sobie zdjęcia w plenerze, w miejscu gdzie może być ogród, taras czy rabata.
Spróbuj spędzić na działce cały dzień, zobacz jak wschodzi i zachodzi słońce. Pomyśl jak rodzina uniesie nieuniknione doświadczenia, i ile radości wniosą sukcesy twoje i twoich bliskich. Twój dom zacznie żyć wspomnieniami i wypełni się ciepłem. Nie daj się zagłuszyć pędowi życia, spróbuj odpocząć w swoim domu zanim powstanie. Tak wiele rzeczy zobaczysz w nowym świetle. Wiele poradników dostarcza Ci informacji często bardzo użytecznych, i należy je czytać.
Aby wybrać dobry projekt należy przeanalizować szczegółowo swoje oczekiwania i wyobrażenia o domu, skonfrontować je z potrzebami rodziny oraz możliwościami finansowymi. Dom buduje się zwykle raz w życiu, warto zdać sobie z tego sprawę i poświęcić czas na dobrą analizę, aby później nie trzeba było go zmieniać, co zawsze wychodzi ze szkodą dla jego wizerunku. Postanowiliśmy podpowiedzieć Państwu na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu by stał on się trwałą i udaną inwestycją.
1) WIELKOŚĆ DOMU
Podstawową wytyczną przy szukaniu projektu domu odpowiedniego dla danej rodziny jest jego powierzchnia. To podstawowa informacja podawana przy projekcie w katalogu. Powierzchnia domu uzależniona jest od warunków działki, potrzeb każdego z domowników oraz naszych możliwości finansowych. Koszty są oczywiście zależne od technologii, sposobu prowadzenia budowy oraz regionu. Średnio przyjmuje się, że koszt budowy metra kwadratowego może wynieść od 1500 do 3000 zł.
Trzeba mieć także na uwadze, że potrzeby rodziny często się zmieniają, dlatego oprócz zapewnienia każdemu członkowi rodziny odpowiedniego miejsca do pracy i wypoczynku należałoby wziąć pod uwagę także inne okoliczności, takie jak np. konieczność zaopiekowania się rodzicami w przyszłości czy przyjęcia nowej rodziny któregoś z dzieci. Mały dom z możliwością późniejszego zaadoptowania poddasza jest idealny dla rodziny posiadającej małe dzieci i ograniczone możliwości finansowe. Stanowi także dobre rozwiązanie dla osób, których dzieci są już dorosłe. Zbyt duży dom mógłby stać się w przyszłości trudny a także kosztowny w utrzymaniu. Można wziąć także pod uwagą możliwość późniejszej sprzedaży domu, czy wydzielenia części pomieszczeń na wynajem. Warto też zwrócić uwagę np. na to czy projekt uwzględnia dobudowę garażu, czy też będzie to oddzielny budynek na działce, zrealizowany w drugim etapie inwestycji.
2) ROZPLANOWANIE WNĘTRZA
Myśląc o wyborze projektu trzeba szczególną uwagę zwrócić na rozplanowanie wnętrza, tym bardziej że domy zaprojektowane są z różnym programem funkcjonalnym i nie powinno być problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.
Część oficjalna
Wejście do budynku musi być wygodne, minimalna powierzchnia to taka aby bez problemu przywitać i wprowadzić gościa czyli ok. 1,25x1,40 m2, warto także od razu zaplanować w nim szafy. Dalej znajduje się zwykle korytarz czy hall. Przyjmuje się, że łączna powierzchnia wszystkich korytarzy, hallu i wiatrołapu powinna wynosić ok. 15% powierzchni domu jednorodzinnego. W projektach można dostrzec różne pomysłowe sposoby wykorzystania tej przestrzeni.
Część dzienna
Zwykle projektuje się ją jednoprzestrzennie, tak aby umożliwić rodzinie jak najczęstsze przebywanie w swoim towarzystwie. Kuchnia jest zwykle otwarta na jadalnię, jeśli nie to jest odpowiednio duża by ustawić w niej stół. Wiele jest argumentów za tym by umieścić ją w pobliżu wejścia do domu. Dobre rozwiązanie to kuchnia do której można wejść zarówno z hallu jak i z pokoju dziennego. Ważne jest by pokój dzienny był przestronny i dobrze oświetlony, zwykle umożliwiają to dodatkowe drzwi tarasowe.
Część nocna
Jeśli dom posiada poddasze to zwykle tam znajduje się strefa nocna. W domach parterowych części dzienna i sypialna są zwykle oddzielone korytarzem. Mieszczą łazienkę oraz pokoje sypialne i pracownie. Dobrze też uwzględnić pomieszczenie na wspólną garderobę.
W praktyce sprawdza się także posiadanie pokoju, z którego możemy zrobić dodatkową sypialnię, pokój gościnny czy gabinet. Jeśli dom nie ma piwnic, trzeba uwzględnić pomieszczenia techniczne i składowe: kotłownię, hydrofornię, spiżarnię, pralnię czy suszarnię.
Rozsądne standardy powierzchniowe domu jednorodzinnego dla ludzi o średnich wymaganiach to: kuchnia - 10~15 m2, wydzielona jadalnia - 12 m2, pokój dzienny od 20 m2, sypialnia rodziców - 11~13 m2, sypialnie dla dzieci - 8~15 m2, pokój gościnny - 7~10 m2, łazienka - 4~8 m2, pralnia z suszarnią - 3 m2.
Prezentacje projektów w katalogu zawierają przykładowe aranżacje. Daje to pojęcie o skali pomieszczenia w relacji do wymiarów typowych mebli. Na możliwość zagospodarowania wpływa również rozmieszczenie okien i kształt pomieszczenia.
3) CZY WYBRANY PROJEKT DOMU ODPOWIADA WARUNKOM DZIAŁKI
Granice działki budowlanej wg. Dz. U. 2002 r., Nr. 75, poz. 690 odległości od granicy działki budowlanej powinny wynosić:
1. przy ścianie z otworami okiennymi lub drzwiowymi - 4 m
2. przy ścianie bez w/w otworów - 3 m
3. od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej - nie mniej niż 4 m mierzone w poziomie
4. okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać tych odległości o więcej niż 0,5 m
5. balkon, galerie, werandy, tarasy i schody zewnętrzne nie mogą pomniejszać tych odległości o więcej niż 1,0 m.
W katalogu podajemy wymiary minimalnej działki ,pokazujemy taki sposób ustawienia domu, który spełnia wymagania prawa budowlanego przy założeniu najczęściej występującej linii zabudowy. Warto przy wyborze projektu zwracać uwagę na powierzchnię zabudowy. Pozwala ona ocenić, ile po budowie domu zostanie na działce wolnej powierzchni na ogród. Niekorzystna powierzchnia zabudowy to taka, która przekracza 40% powierzchni działki. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki pod zabudowę domu jednorodzinnego wynosi 450 m2, z tym ,że jej szerokość nie powinna być mniejsza niż 14 m.
Przed zakupem projektu trzeba zapoznać się z "Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu" wydawaną przez miejscowy urząd. Zawiera ona stwierdzenie o przeznaczeniu działki na cele budownictwa jednorodzinnego. Z takiego dokumentu można się dowiedzieć również o minimalnej odległości budynku od ulicy (linie zabudowy) o gabarytach zabudowy oraz maksymalnym procencie powierzchni zabudowy.
Przy wyborze projektu warto zwrócić także uwagę , w którą stronę jest "otwarty" dom. Od frontu, czyli od ulicy umieszczamy zwykle wejście, sień, kuchnię, pomieszczenia gospodarcze, a od strony ogrodowej pokój dzienny z tarasem oraz sypialnie. To bardzo ważne dla komfortu użytkowania Trzeba pamiętać o tym, że oferowane jest zawsze lustrzane odbicie projektu, więc jeśli dom nam się podoba ale nie pasuje do działki można je zamówić.
4) WŁAŚCIWE NASŁONECZNIENIE
Optymalne ustawienie domu w stosunku do stron świata to: elewacją frontową na północ (lub odchylenie od osi północ-południe) a elewacją ogrodową na południe (lub południowy-zachód). Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ważne jest jednak by pamiętać o odpowiednim usytuowaniu domu względem stron świata, bo wtedy w każdym pomieszczeniu o odpowiednich porach mamy właściwe nasłonecznienie.
Działka z wjazdem od strony północnej (kierunek ulicy wschód-zachód). To bardzo korzystne położenie działki. Bez problemu można znaleźć taki projekt.
Działka z wjazdem od strony południowej (kierunek ulicy wschód-zachód). Odpowiedni projekt do takiej sytuacji to taki , w którym salon znajduje się w narożniku domu i jest oświetlony oknami wychodzącymi na dwie strony. Na dużej działce dobrze będzie zbudować dom odrobinę w głębi- wtedy ogród przed domem będzie nasłoneczniony.
Działka z wjazdem od strony wschodniej (kierunek ulicy północ-południe). Ogród za domem będzie korzystnie nasłoneczniony a przy wyborze projektu nie powinno być problemu.
Działka z wjazdem od strony zachodniej (kierunek ulicy wschód-zachód). Korzystnie będzie ustawić dom blisko północnej granicy działki lub w pobliżu północno-wschodniego narożnika, wówczas część dzienna domu będzie się znajdowała od strony południowej i częściowo zachodniej - co będzie dla niej korzystne.
5) Z CZEGO I JAK BUDOWAĆ
Przy projektach typowych proponujemy także rozwiązania techniczno - materiałowe. Oczywiście aby w pełni wykorzystać zakupioną dokumentację należałoby wybudować dom w zgodzie z projektem tj. proponowanymi materiałami i w określonej technologii. Dlatego wcześniej warto się zastanowić w jaki sposób będzie przebiegała budowa domu. Jest kilka możliwości: albo wynajmujemy firmę, która buduje nam dom "pod klucz", bądź zatrudniamy do wszystkiego odpowiednich wykonawców, można także przewidzieć własny udział w budowie. Wszystkie decyzje oczywiście są uwarunkowane możliwościami finansowymi.
Decydując się na projekt katalogowy nie jesteśmy skazani wyłącznie na siebie, warto porozmawiać z architektem, powiedzieć mu o swoich oczekiwaniach i planach odnośnie własnego domu a on z pewnością pomoże wybrać coś odpowiedniego. Swoje doświadczenie zawodowe buduje na wielu podobnych rozmowach, dlatego warto zaufać jego sugestiom i radom.
źródło: http://www.pro-arte.pl/
Zacznijmy od poszukania „genius loci”, ducha miejsca. Miejsca gdzie poczujemy się tak jakbyśmy tu wyrośli, miejsca które nawet pachnie znajomo, wspomnieniami. Jak się tu odnajdę po 20 latach. Przecież wtedy dzieci będą właśnie wchodzić w samodzielne życie. Sami staniemy się dziadkami. Musimy poczuć, że tu życie może zatoczyć swoje koło. Wyobraźcie sobie zdjęcia w plenerze, w miejscu gdzie może być ogród, taras czy rabata.
Spróbuj spędzić na działce cały dzień, zobacz jak wschodzi i zachodzi słońce. Pomyśl jak rodzina uniesie nieuniknione doświadczenia, i ile radości wniosą sukcesy twoje i twoich bliskich. Twój dom zacznie żyć wspomnieniami i wypełni się ciepłem. Nie daj się zagłuszyć pędowi życia, spróbuj odpocząć w swoim domu zanim powstanie. Tak wiele rzeczy zobaczysz w nowym świetle. Wiele poradników dostarcza Ci informacji często bardzo użytecznych, i należy je czytać.
Aby wybrać dobry projekt należy przeanalizować szczegółowo swoje oczekiwania i wyobrażenia o domu, skonfrontować je z potrzebami rodziny oraz możliwościami finansowymi. Dom buduje się zwykle raz w życiu, warto zdać sobie z tego sprawę i poświęcić czas na dobrą analizę, aby później nie trzeba było go zmieniać, co zawsze wychodzi ze szkodą dla jego wizerunku. Postanowiliśmy podpowiedzieć Państwu na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu by stał on się trwałą i udaną inwestycją.
1) WIELKOŚĆ DOMU
Podstawową wytyczną przy szukaniu projektu domu odpowiedniego dla danej rodziny jest jego powierzchnia. To podstawowa informacja podawana przy projekcie w katalogu. Powierzchnia domu uzależniona jest od warunków działki, potrzeb każdego z domowników oraz naszych możliwości finansowych. Koszty są oczywiście zależne od technologii, sposobu prowadzenia budowy oraz regionu. Średnio przyjmuje się, że koszt budowy metra kwadratowego może wynieść od 1500 do 3000 zł.
Trzeba mieć także na uwadze, że potrzeby rodziny często się zmieniają, dlatego oprócz zapewnienia każdemu członkowi rodziny odpowiedniego miejsca do pracy i wypoczynku należałoby wziąć pod uwagę także inne okoliczności, takie jak np. konieczność zaopiekowania się rodzicami w przyszłości czy przyjęcia nowej rodziny któregoś z dzieci. Mały dom z możliwością późniejszego zaadoptowania poddasza jest idealny dla rodziny posiadającej małe dzieci i ograniczone możliwości finansowe. Stanowi także dobre rozwiązanie dla osób, których dzieci są już dorosłe. Zbyt duży dom mógłby stać się w przyszłości trudny a także kosztowny w utrzymaniu. Można wziąć także pod uwagą możliwość późniejszej sprzedaży domu, czy wydzielenia części pomieszczeń na wynajem. Warto też zwrócić uwagę np. na to czy projekt uwzględnia dobudowę garażu, czy też będzie to oddzielny budynek na działce, zrealizowany w drugim etapie inwestycji.
2) ROZPLANOWANIE WNĘTRZA
Myśląc o wyborze projektu trzeba szczególną uwagę zwrócić na rozplanowanie wnętrza, tym bardziej że domy zaprojektowane są z różnym programem funkcjonalnym i nie powinno być problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.
Część oficjalna
Wejście do budynku musi być wygodne, minimalna powierzchnia to taka aby bez problemu przywitać i wprowadzić gościa czyli ok. 1,25x1,40 m2, warto także od razu zaplanować w nim szafy. Dalej znajduje się zwykle korytarz czy hall. Przyjmuje się, że łączna powierzchnia wszystkich korytarzy, hallu i wiatrołapu powinna wynosić ok. 15% powierzchni domu jednorodzinnego. W projektach można dostrzec różne pomysłowe sposoby wykorzystania tej przestrzeni.
Część dzienna
Zwykle projektuje się ją jednoprzestrzennie, tak aby umożliwić rodzinie jak najczęstsze przebywanie w swoim towarzystwie. Kuchnia jest zwykle otwarta na jadalnię, jeśli nie to jest odpowiednio duża by ustawić w niej stół. Wiele jest argumentów za tym by umieścić ją w pobliżu wejścia do domu. Dobre rozwiązanie to kuchnia do której można wejść zarówno z hallu jak i z pokoju dziennego. Ważne jest by pokój dzienny był przestronny i dobrze oświetlony, zwykle umożliwiają to dodatkowe drzwi tarasowe.
Część nocna
Jeśli dom posiada poddasze to zwykle tam znajduje się strefa nocna. W domach parterowych części dzienna i sypialna są zwykle oddzielone korytarzem. Mieszczą łazienkę oraz pokoje sypialne i pracownie. Dobrze też uwzględnić pomieszczenie na wspólną garderobę.
W praktyce sprawdza się także posiadanie pokoju, z którego możemy zrobić dodatkową sypialnię, pokój gościnny czy gabinet. Jeśli dom nie ma piwnic, trzeba uwzględnić pomieszczenia techniczne i składowe: kotłownię, hydrofornię, spiżarnię, pralnię czy suszarnię.
Rozsądne standardy powierzchniowe domu jednorodzinnego dla ludzi o średnich wymaganiach to: kuchnia - 10~15 m2, wydzielona jadalnia - 12 m2, pokój dzienny od 20 m2, sypialnia rodziców - 11~13 m2, sypialnie dla dzieci - 8~15 m2, pokój gościnny - 7~10 m2, łazienka - 4~8 m2, pralnia z suszarnią - 3 m2.
Prezentacje projektów w katalogu zawierają przykładowe aranżacje. Daje to pojęcie o skali pomieszczenia w relacji do wymiarów typowych mebli. Na możliwość zagospodarowania wpływa również rozmieszczenie okien i kształt pomieszczenia.
3) CZY WYBRANY PROJEKT DOMU ODPOWIADA WARUNKOM DZIAŁKI
Granice działki budowlanej wg. Dz. U. 2002 r., Nr. 75, poz. 690 odległości od granicy działki budowlanej powinny wynosić:
1. przy ścianie z otworami okiennymi lub drzwiowymi - 4 m
2. przy ścianie bez w/w otworów - 3 m
3. od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej - nie mniej niż 4 m mierzone w poziomie
4. okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać tych odległości o więcej niż 0,5 m
5. balkon, galerie, werandy, tarasy i schody zewnętrzne nie mogą pomniejszać tych odległości o więcej niż 1,0 m.
W katalogu podajemy wymiary minimalnej działki ,pokazujemy taki sposób ustawienia domu, który spełnia wymagania prawa budowlanego przy założeniu najczęściej występującej linii zabudowy. Warto przy wyborze projektu zwracać uwagę na powierzchnię zabudowy. Pozwala ona ocenić, ile po budowie domu zostanie na działce wolnej powierzchni na ogród. Niekorzystna powierzchnia zabudowy to taka, która przekracza 40% powierzchni działki. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki pod zabudowę domu jednorodzinnego wynosi 450 m2, z tym ,że jej szerokość nie powinna być mniejsza niż 14 m.
Przed zakupem projektu trzeba zapoznać się z "Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu" wydawaną przez miejscowy urząd. Zawiera ona stwierdzenie o przeznaczeniu działki na cele budownictwa jednorodzinnego. Z takiego dokumentu można się dowiedzieć również o minimalnej odległości budynku od ulicy (linie zabudowy) o gabarytach zabudowy oraz maksymalnym procencie powierzchni zabudowy.
Przy wyborze projektu warto zwrócić także uwagę , w którą stronę jest "otwarty" dom. Od frontu, czyli od ulicy umieszczamy zwykle wejście, sień, kuchnię, pomieszczenia gospodarcze, a od strony ogrodowej pokój dzienny z tarasem oraz sypialnie. To bardzo ważne dla komfortu użytkowania Trzeba pamiętać o tym, że oferowane jest zawsze lustrzane odbicie projektu, więc jeśli dom nam się podoba ale nie pasuje do działki można je zamówić.
4) WŁAŚCIWE NASŁONECZNIENIE
Optymalne ustawienie domu w stosunku do stron świata to: elewacją frontową na północ (lub odchylenie od osi północ-południe) a elewacją ogrodową na południe (lub południowy-zachód). Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ważne jest jednak by pamiętać o odpowiednim usytuowaniu domu względem stron świata, bo wtedy w każdym pomieszczeniu o odpowiednich porach mamy właściwe nasłonecznienie.
Działka z wjazdem od strony północnej (kierunek ulicy wschód-zachód). To bardzo korzystne położenie działki. Bez problemu można znaleźć taki projekt.
Działka z wjazdem od strony południowej (kierunek ulicy wschód-zachód). Odpowiedni projekt do takiej sytuacji to taki , w którym salon znajduje się w narożniku domu i jest oświetlony oknami wychodzącymi na dwie strony. Na dużej działce dobrze będzie zbudować dom odrobinę w głębi- wtedy ogród przed domem będzie nasłoneczniony.
Działka z wjazdem od strony wschodniej (kierunek ulicy północ-południe). Ogród za domem będzie korzystnie nasłoneczniony a przy wyborze projektu nie powinno być problemu.
Działka z wjazdem od strony zachodniej (kierunek ulicy wschód-zachód). Korzystnie będzie ustawić dom blisko północnej granicy działki lub w pobliżu północno-wschodniego narożnika, wówczas część dzienna domu będzie się znajdowała od strony południowej i częściowo zachodniej - co będzie dla niej korzystne.
5) Z CZEGO I JAK BUDOWAĆ
Przy projektach typowych proponujemy także rozwiązania techniczno - materiałowe. Oczywiście aby w pełni wykorzystać zakupioną dokumentację należałoby wybudować dom w zgodzie z projektem tj. proponowanymi materiałami i w określonej technologii. Dlatego wcześniej warto się zastanowić w jaki sposób będzie przebiegała budowa domu. Jest kilka możliwości: albo wynajmujemy firmę, która buduje nam dom "pod klucz", bądź zatrudniamy do wszystkiego odpowiednich wykonawców, można także przewidzieć własny udział w budowie. Wszystkie decyzje oczywiście są uwarunkowane możliwościami finansowymi.
Decydując się na projekt katalogowy nie jesteśmy skazani wyłącznie na siebie, warto porozmawiać z architektem, powiedzieć mu o swoich oczekiwaniach i planach odnośnie własnego domu a on z pewnością pomoże wybrać coś odpowiedniego. Swoje doświadczenie zawodowe buduje na wielu podobnych rozmowach, dlatego warto zaufać jego sugestiom i radom.
źródło: http://www.pro-arte.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz