środa, 12 września 2007

Projekt domu z katalogu czy indywidualny?

Masz dwie możliwości: zamawiasz indywidualny projekt u architekta lub wybierasz gotowy z katalogu. Na wybór poświęć wiele czasu - dom buduje się zwykle raz w życiu i spędza się w nim przeważającą jego część. Nie zapomnij, że budujesz dla siebie, a więc moda i nowinki to świetna rzecz, najważniejsza jednak jest wygoda i funkcjonalność. Koszty indywidualnych projektów są różne i zależą od tego, czy projekt robi architekt znany, czy nie, czy jest duża liczba przeróbek, zależy także od rejonu w którym mieszkamy itp. Projekt z katalogu jest zawsze tańszy: 1000-1600 zł.

Z katalogu.
Z autorem projektu wspólnie dostosowujecie go do Twoich potrzeb (za zgodą autora adaptacji może dokonać inny architekt). Ustalacie usytuowanie budynku , jego kolorystykę, ilość i rodzaj pomieszczeń, rodzaj dachu, okien, rynien, materiału, z którego
zostaną zrobione schody, balustrady, tarasy itd.

Pytaj w szczególności o okna i drzwi: czy mają typowe wymiary(nietypowe są droższe), czy się otwierają (nie otwierane są tańsze i powodują mniejsze straty ciepła (według przepisów przynajmniej połowę okien w pokojach muszą stanowić okna otwierane).

Gotowy projekt nie oznacza uzyskania od ręki pozwolenia na budowę. Konieczne jest dostosowanie go do konkretnej lokalizacji. Dlatego nie kupuj projektu, który nie jest dostosowany do miejscowych warunków zabudowy.

U architekta.
Przemyśl co chcesz mieć w swoim domu; ile ma mieć sypialni i łazienek, czy kuchnia ma być połączona z jadalnią, czy potrzebna Ci garderoba, garaż?
Indywidualny projekt daje możliwość spełnienia marzeń całej rodziny. Nie licz czasu spędzonego na konsultacjach z architektem, w rezultacie otrzymasz projekt spełniający Twoje wszystkie potrzeby i zaoszczędzisz na ewentualnych przeróbkach w przyszłości. Przy decyzji co do wielkości domu kieruj się finansami, ale przede wszystkim jednak rzeczywistymi potrzebami. Nie zapomnij że duży dom jest po prostu drogi w eksploatacji, a wykończenie może pochłonąć majątek. Przed podpisaniem umowy z architektem obejrzyj jego dotychczasowe projekty (najlepiej "na żywo") i popytaj właścicieli jak się mieszka. Spytaj czy w ramach tzw. nadzoru autorskiego architekt będzie odwiedzał budowę i czy są to dodatkowe koszty.


źródło: http://www.architekci.pl

Brak komentarzy: