poniedziałek, 10 września 2007

Wybór projektu domu - gdzie szukać oszczędności?

Gdzie szukać oszczędności przy budowie swojego wymarzonego domu?

Po pierwsze: wybór projektu budowlanego. Znacznie tańsze od projektów indywidualnych są projekty typowe czyli powtarzalne. Cena kompletu 3 egzemplarzy waha się w granicach 1000-1500zł. Ale decydujmy się na taki projekt jedynie wtedy gdy idealnie pasuje nam do działki oraz nie zakładamy zmian w trakcie realizacji w stosunku do projektu. Jeżeli od razu planujemy, że dużo pozmieniamy w stosunku do projektu to może się okazać, iż koszty nieprzemyślanych rozwiązań i poprawa błędów mogą znacznie przekroczyć koszty projektu wykonanego na indywidualne zamówienie. Również należy wziąć pod uwagę wielkość domu. Tani typowy projekt dużego domu jest całkowicie bez sensu kiedy chcemy wybudować mały dom. A takich przepadków nie brakuje w naszej okolicy - spotyka się duże domy budowane przez kilkanaście lat. Wtedy lepiej zlecić architektowi wykonanie projektu na indywidualne zamówienie (cena 4000- 8000zł). Taki dom będzie wielkością, funkcją i formą bardziej zbliżony do domu naszych marzeń, niż tani ale przypadkowy projekt typowy. Przemyślane rozwiązania na etapie projektu mogą spowodować spore oszczędności kosztów budowy: na przykład rezygnacja z piwnic bądź prosta konstrukcja dachu.

Po drugie: wybór sposobu budowania. Najtańszy jest oczywiście system gospodarczy. Ale wtedy wszystko musimy wykonać sami. Począwszy od zakupu i przywozu materiałów, a na bezpośrednim wykonawstwie kończąc. Najdroższy sposób to kiedy wszystko powierzamy firmie - tak zwane wykonawstwo pod klucz. Jeżeli wszystko powierzamy firmie to orientacyjny koszt budowy domu pod klucz wynosi 2000-2200 zł za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej naszego domu. Mogą być też sposoby pośrednie, kiedy sami gromadzimy materiały, a firma daje tylko robociznę. Jednak nie wszystkie firmy chcą budować z materiałów inwestora.

Po trzecie: to wybór firmy. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych firm polecanych przez znajomych. Dobrze byłoby powielić projekt w kilku egzemplarzach i poprosić 2-3 firmy o wycenę.

Po czwarte: wybór materiałów. Materiały stanowią największy koszt w wydatkach na budowę i tutaj należy szukać największych oszczędności. Koniecznie przed zakupem konkretnego materiału należy sprawdzić cenę w kilku hurtowniach, a może próbować dotrzeć bezpośrednio do producenta. Zmieniając dach u siebie w domu prowadziłem dokładne rankingi cen materiałów, które muszę na ten dach zakupić. I tak na przykład blachy do koszy kupiłem w Pszczynie, podest dla kominiarza w Katowicach, taśmy uszczelniające kominy w Pawłowicach, a drabinki śniegowe wykonaliśmy sami z aluminiowych listew. Porównując ceny zakupionych materiałów z cenami średnimi z innych hurtowni, wyliczyłem, że oszczędność przy zakupie materiałów na dach wynosiła około 7000zł. Różnice cen tego samego materiału mogą sięgać nawet kilkunastu procent. Należy wybierać materiały rodzimych producentów, które często nie odbiegają jakością od materiałów zagranicznych, a mogą być znacznie tańsze.

źródło: http://www.architekci.pl/

Brak komentarzy: