Jak określić przedmiot i zakres umowy o projekt architektoniczno-budowlany? Na co powinien zwrócić uwagę architekt, a na co inwestor negocjując i podpisując taką umowę? Co ryzykują strony i jak zapewnić sobie symetryczną współpracę?
"A...Symetria Umowy" autorstwa architekta Waldemara Jasiewicza ukazała się w listopadzie br. i od początku wywołuje duże zainteresowanie Czytelników. Trudno się dziwić - jest pierwszą na naszym rynku książką na temat procesu negocjacji i podpisywania umowy o prace projektowe pomiędzy architektami a ich klientami, napisaną przez architekta-praktyka i opartą na autentycznych doświadczeniach polskiego rynku budowlanego.
W słowie wstępnym możemy m.in. przeczytać: "A...Symetria Umowy" to książka prekursorska. W literaturze prawnej, jak i architektonicznej, problem umów o prace architektoniczne praktycznie nie występuje. Nieliczne pozycje poruszające ten problem, pisane są przez prawników, a więc z definicji "nie do czytania dla normalnego człowieka".
Tymczasem problem istnieje. Klienci architekta nie zdają sobie sprawy ze złożoności i stopnia skomplikowania wykonywania zawodu architekta. Z kolei architekci, przez wrodzoną awersję do formalistyki, popełniają błędy natury prawnej, za które przychodzi im słono płacić.
"A...Symetria Umowy" w nietypowy sposób porusza aspekty prawne rządzące negocjacjami przed podpisaniem umowy na projekt architektoniczny. Autor, ze swadą i niezwykle przyjaznym językiem, omawia długą drogę do powstania projektu umowy planowanej inwestycji. Łatwość z jaką czyta się tę książkę zadziwia. Czytelnik praktycznie zapomina, że jej treść porusza i omawia bardzo trudne procesy prawne. Najciekawsze, że autorem jest architekt, a nie prawnik. Całość ilustrują anegdotyczne przykłady nie zawsze uczciwej współpracy pomiędzy architektem a jego klientem. Drastyczne, groteskowe, a czasami smutne w swojej wymowie nie przynoszą chluby żadnej ze stron, ośmieszając i obnażając przy okazji system zamówień publicznych, jak i nowobogacki świat biznesu. Jedno jest pewne. "A…Symetria Umowy" z całą pewnością nie spodoba się wszystkim. Dlaczego? Łatwo można przewidzieć. Z pewnością jest to niemal obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy cokolwiek mieli, mają, a już z całą pewnością będą mieć cokolwiek wspólnego z usługami projektowymi i to niekoniecznie w specjalności architektonicznej. A więc dla inwestorów, architektów, inżynierów budownictwa, prawników, urzędników, studentów architektury i prawa.
Ciekawostką dla Czytelników są także "złote myśli" - wiele krótkich, wartych zapamiętania porad przygotowanych osobno dla inwestorów (typu: "co myślą sobie architekci"), osobno dla architektów ("co myślą sobie klienci").
I wreszcie najważniejsze: "A...SYMETRIA UMOWY" ZAWIERA WZÓR UMOWY POMIĘDZY ARCHITEKTEM A KLIENTEM. Podsumowaniem książki jest przykładowy wzór uniwersalnej umowy, gwarantującej stronom symetryczną współpracę, bez ryzyka pominięcia istotnych punktów w trakcie negocjacji klient - architekt. Uniwersalność tego wzoru pozwala podpisać diametralnie różne kontrakty nawet na bliźniaczo do siebie podobne typy zleceń. I można to zrobić dla niemal każdego typu obiektów od domku jednorodzinnego zaczynając na spektakularnych zamówieniach o wielomilionowych budżetach kończąc.
Zawarty w książce wzór został w 2006 roku przyjęty przez Izbę Architektów RP jako rekomendowany wzór umowy o wykonanie projektu architektonicznego.
źródło: http://www.meble.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz