środa, 19 marca 2008

Gdzie sie budujemy?

Gdy planujemy budowę domu potrzebne staje się wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Dzięki takiej dokumentacji uzyskamy informacje o warunkach wodno-gruntowych panujących na terenie naszej przyszłej budowy. Na podstawie wierceń i sondowań gruntu opracowane zostaną wytyczne pozwalające bezpiecznie zaprojektować fundamenty, wybrać odpowiedni typ izolacji itp. Badania takie bardzo szczegółowo opiszą warunki geologiczno-inżynierskie podłoża pod wskazaną lokalizacją.
Trzeba pamiętać, że nie zawsze w podłożu znajdują się grunty nadające się pod budownictwo. Często dobre tereny budowlane graniczą z działkami o skomplikowanej budowie geologicznej z płytko występującymi wodami lub gruntami organicznymi, na których oparcie fundamentów nie jest możliwe. Warto o tym pamiętać przed kupnem działki. Przed złożeniem podpisu pod aktem notTimes New Romannym trzeba trochę podumać. Lepiej dmuchać na zimne, jak mówi nasze stare porzekadło.
Gdy wreszcie znaleźliśmy naszą wymarzoną działkę przyjrzyjmy jej się uważnie. Trzeba obserwować:
• konfiguracje terenu
• szatę roślinną
• okoliczne budynki
Zazwyczaj niekorzystne warunki panują na działkach znajdujących się w zagłębieniach terenu, przy rzekach i potokach. Żyzne łąki to często tereny z torfowym podłożem. Trzciny, pałki i roślinność bagienno-łąkowa sygnalizuje potencjalne niebezpieczeństwo. Na wspomnianych działkach leżących w kotlinkach i zagłębieniach mogą być kłopoty z odprowadzeniem wody opadowej spływającej po terenie. Warto obejrzeć taką działkę po ulewnym deszczu lub w czasie wiosennych roztopów. Jeżeli w zabudowanej szczelnie okolicy pozostała jedna wolna działka trzeba zastanowić się, jaka jest tego przyczyna. Może właśnie skomplikowana budowa geologiczna, znacznie podrażająca koszty budowy odstraszyła wcześniejszych kupców.
Oględziny działki można poprzedzić studiami map geologicznych. Prawie cały obszar Polski jest
pokryty Szczegółowymi Mapami Geologicznymi w skali 1 : 50 000.

Brak komentarzy: