niedziela, 13 kwietnia 2008

Jak kupować prefabrykowane domy drewniane

Budowa domu drewnianego z prefabrykatów nie jest dużo droższa niż w innych technologiach. Ponieważ jednak dom powstaje bardzo szybko, nie można wydatków rozłożyć w czasie. Trzeba od razu dysponować odpowiednią sumą lub wziąć pożyczkę. Prefabrykowany dom szkieletowy jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych oraz dla każdego, komu zależy na szybkiej przeprowadzce.

Ofertom firm proponujących domy gotowe powinni się przyjrzeć także ci, którzy mają na budowę skromne środki - ceny domu pod klucz są zwykle niższe niż mieszkań oddawanych bez podłóg, drzwi wewnętrznych i białego montażu.

Projekt. Większość firm oferuje od kilkunastu do kilkudziesięciu gotowych projektów, według których buduje domy. Są też jednak i takie firmy, które przygotowują elementy według projektu dostarczonego przez klienta. To atut, ale trzeba pamiętać, że cena takiego domu może wzrosnąć, a wtedy oferta przestaje być tak atrakcyjna.

Zakres usług. Powinien być precyzyjnie określony w umowie, co polega na zapisaniu:

- zakresu prac, jakie mają być przeprowadzone,

- rodzaju materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych, jakie mają być użyte, oraz

- terminu oddania budynku do użytku.

Warto też określić w umowie, czy dodatkowo płacić się będzie za montaż, transport, rozładunek, roboty wykończeniowe. Większość wykonawców wlicza to w cenę domu, ale lepiej być tego pewnym.

W miarę możliwości dobrze zlecić firmie całość robót, nawet gdy będzie to droższe niż zatrudnienie lokalnych wykonawców. Nie opłaca się szukać oszczędności, rezygnując z montażu elementów przez autoryzowaną ekipę.

Czas trwania budowy:

- projektowanie i prace przygotowawcze (wykonanie fundamentu, gotowych elementów ścian): około 4-5 tygodni;

- montaż elementów do stanu surowego zamkniętego: 2-4 dni;

0 wykończenie domu pod klucz: 6-8 tygodni.

Cena. Oferty firm znacznie się różnią. Dom może być oddany w stanie surowym otwartym bądź też w wersji pod klucz: z płytkami na ścianach, a często nawet z wyposażeniem kuchni i łazienki. Najlepiej zatem dokładnie sprawdzić, co obejmuje cena. A potem koniecznie dodać do niej koszt wszelkich niezbędnych, a nieuwzględnionych w cenniku firmy materiałów i prac.

http://dom.gazeta.pl

Brak komentarzy: